Sailwave results for Spring Twilight Series at False Bay Yacht Club 2020

Spring Twilight Series

False Bay Yacht Club

Results are provisional as of 9:18 on December 2, 2020

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT R1
   
R3
   
R4
   
R8
   
R9
   
Total Nett
1st Nyama Choma SA 31004 Marcello Burricks 1.1166 (25.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (4.0) 32.0 3.0
2nd Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 (4.0) 3.0 2.0 (6.0) 1.0 16.0 6.0
3rd Stella SA 4353 Andrew Edwards 1.0126 (25.0 DNC) 2.0 3.0 (8.0) 3.0 41.0 8.0
4th Jabulani F 09 Guy Bury / Geoff Olive 0.7671 1.0 6.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 61.0 11.0
5th Firefly RSA 045 Andre Baas 0.7614 (25.0 DNC) (5.0) 5.0 4.0 2.0 41.0 11.0
6th Olleanna SA 4650 Jeremy Bagshaw 0.8422 2.0 (10.0) 6.0 (25.0 DNC) 9.0 52.0 17.0
7th Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7671 3.0 (7.0) (9.0) 7.0 7.0 33.0 17.0
8th Jasper 552 Tom Olive 0.7871 7.0 (8.0) 7.0 (25.0 DNC) 5.5 52.5 19.5
9th Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 10.0 (17.0 RET) 8.0 (11.0) 8.0 54.0 26.0
10th Salamander 202 Peter Isted 0.8624 5.0 12.0 (25.0 DNC) 10.0 (14.0) 66.0 27.0
11th Strega SA 045 Andrew MacKenzie 0.8462 (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) 13.0 10.0 82.0 32.0
12th Grace   Owen Middleton 0.7682 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 5.5 82.5 32.5
13th Big Boat 992 Oliver 1.000 8.0 17.0 RET (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) 84.0 34.0
14th Hamba SA 290 John Cross 0.8076 6.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 85.0 35.0
15th Prion RSA 048 Guy Bury / Geoff Olive 0.8570 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 3.0 11.0 89.0 39.0
16th Eish SA 3933 Gary Moss 0.9604 (25.0 DNC) 17.0 RET (25.0 DNC) 14.0 15.0 96.0 46.0
17th Little Wing F 31 Phil Platt 0.7412 9.0 13.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 97.0 47.0
18th Apple Pie SA 909 Peter Reece 0.7881 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 10.0 12.0 25.0 DNC 97.0 47.0
19th Makers Mark SA 4478 Anthony Montagu – Fryer 0.9992 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 105.0 55.0
20th Snowgoose SA 219 Tony Bullock 0.7889 (25.0 DNC) 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 111.0 61.0
21st Sea Otter 43 Bryan Donkin 0.7770 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 12.0 112.0 62.0
22nd Ocean Music 2033 José Heitor 0.8453 12.0 DNS (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 112.0 62.0
23rd Moonraker 056 Rael Kassel 0.9473 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 13.0 113.0 63.0
24th Serendipity 4525 Geoff Genericks 0.9125 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 16.0 116.0 66.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:07:00
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Jabulani F 09 Guy Bury / Geoff Olive 0.7671 18:07:00 18:52:53 0:45:53 0:35:12 0:00:00 0.767 1.0
2 Olleanna SA 4650 Jeremy Bagshaw 0.8422 18:07:00 18:50:50 0:43:50 0:36:55 0:02:02 0.803 2.0
3 Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7671 18:07:00 18:56:07 0:49:07 0:37:41 0:03:14 0.717 3.0
4 Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 18:07:00 18:43:49 0:36:49 0:37:56 0:02:39 0.956 4.0
5 Salamander 202 Peter Isted 0.8624 18:07:00 18:51:21 0:44:21 0:38:15 0:03:32 0.794 5.0
6 Hamba SA 290 John Cross 0.8076 18:07:00 18:54:27 0:47:27 0:38:19 0:03:52 0.742 6.0
7 Jasper 552 Tom Olive 0.7871 18:07:00 18:56:08 0:49:08 0:38:40 0:04:25 0.716 7.0
8 Big Boat 992 Oliver 1.000 18:07:00 18:45:57 0:38:57 0:38:57 0:03:45 0.904 8.0
9 Little Wing F 31 Phil Platt 0.7412 18:07:00 19:01:33 0:54:33 0:40:26 0:07:04 0.645 9.0
10 Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 18:07:00 18:52:53 0:45:53 0:43:11 0:08:29 0.767 10.0
11 Ocean Music 2033 José Heitor 0.8453     DNS       12.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00:00
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Nyama Choma SA 31004 Marcello Burricks 1.1166 18:00:00 18:57:35 0:57:35 1:04:18 0:00:00 1.117 1.0
2 Stella SA 4353 Andrew Edwards 1.0126 18:00:00 19:04:28 1:04:28 1:05:17 0:00:58 0.997 2.0
3 Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 18:00:00 19:04:58 1:04:58 1:06:56 0:02:34 0.99 3.0
4 Hamba SA 290 John Cross 0.7785 18:00:00 19:33:15 1:33:15 1:12:36 0:10:40 0.69 4.0
5 Firefly RSA 045 Andre Baas 0.7614 18:00:00 19:37:42 1:37:42 1:14:23 0:13:15 0.658 5.0
6 Jabulani F 09 Guy Bury / Geoff Olive 0.7671 18:00:00 19:39:25 1:39:25 1:16:16 0:15:36 0.647 6.0
7 Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7671 18:00:00 19:39:26 1:39:26 1:16:17 0:15:37 0.647 7.0
8 Jasper 552 Tom Olive 0.7871 18:00:00 19:40:08 1:40:08 1:18:49 0:18:27 0.642 8.0
9 Strega SA 045 Andrew MacKenzie 0.8790 18:00:00 19:31:09 1:31:09 1:20:07 0:18:00 0.705 9.0
10 Olleanna SA 4650 Jeremy Bagshaw 0.8032 18:00:00 19:40:16 1:40:16 1:20:32 0:20:13 0.641 10.0
11 Snowgoose SA 219 Tony Bullock 0.7889 18:00:00 19:47:59 1:47:59 1:25:11 0:26:29 0.595 11.0
12 Salamander 202 Peter Isted 0.8624 18:00:00 19:39:41 1:39:41 1:25:58 0:25:08 0.645 12.0
13 Little Wing F 31 Phil Platt 0.7412 18:00:00 20:06:06 2:06:06 1:33:28 0:39:21 0.51 13.0
14 Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 18:00:00   RET       17.0
14 Big Boat 992 Oliver 1.000 18:00:00   RET       17.0
14 Eish SA 3933 Gary Moss 0.9604 18:00:00   RET       17.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00:00
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Nyama Choma SA 31004 Marcello Burricks 1.1166 18:00:00 18:47:46 0:47:46 0:53:20 0:00:00 1.117 1.0
2 Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 18:00:00 18:56:02 0:56:02 0:57:44 0:04:16 0.952 2.0
3 Stella SA 4353 Andrew Edwards 1.0853 18:00:00 18:53:23 0:53:23 0:57:56 0:04:14 0.999 3.0
4 Jabulani F 09 Guy Bury / Geoff Olive 0.7701 18:00:00 19:16:25 1:16:25 0:58:51 0:07:09 0.698 4.0
5 Firefly RSA 045 Andre Baas 0.7614 18:00:00 19:19:55 1:19:55 1:00:51 0:09:52 0.667 5.0
6 Olleanna SA 4650 Jeremy Bagshaw 0.8032 18:00:00 19:16:30 1:16:30 1:01:27 0:10:06 0.697 6.0
7 Jasper 552 Tom Olive 0.7871 18:00:00 19:19:10 1:19:10 1:02:19 0:11:24 0.674 7.0
8 Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 18:00:00 19:09:39 1:09:39 1:05:33 0:12:59 0.766 8.0
9 Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7701 18:00:00 19:28:53 1:28:53 1:08:27 0:19:37 0.6 9.0
10 Apple Pie SA 909 Peter Reece 0.7881 18:00:00 19:33:16 1:33:16 1:13:30 0:25:35 0.572 10.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00:00
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Nyama Choma SA 31004 Marcello Burricks 1.1166 18:00:00 18:46:00 0:46:00 0:51:22 0:00:00 1.117 1.0
2 Grace   Owen Middleton 0.7682 18:00:00 19:09:34 1:09:34 0:53:26 0:02:42 0.738 2.0
3 Prion RSA 048 Guy Bury / Geoff Olive 0.9093 18:00:00 18:59:06 0:59:06 0:53:44 0:02:37 0.869 3.0
4 Firefly RSA 045 Andre Baas 0.7614 18:00:00 19:10:56 1:10:56 0:54:01 0:03:28 0.724 4.0
5 Makers Mark SA 4478 Anthony Montagu – Fryer 0.9992 18:00:00 18:54:05 0:54:05 0:54:02 0:02:41 0.95 5.0
6 Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 18:00:00 18:52:28 0:52:28 0:54:03 0:02:37 0.979 6.0
7 Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7701 18:00:00 19:12:57 1:12:57 0:56:11 0:06:15 0.704 7.0
8 Stella SA 4353 Andrew Edwards 1.0853 18:00:00 18:53:35 0:53:35 0:58:09 0:06:15 0.959 8.0
9 Big Boat 992 Oliver 1.000 18:00:00 18:59:07 0:59:07 0:59:07 0:07:45 0.869 9.0
10 Salamander 202 Peter Isted 0.8624 18:00:00 19:08:57 1:08:57 0:59:28 0:09:23 0.745 10.0
11 Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 18:00:00 19:05:51 1:05:51 1:01:58 0:11:16 0.78 11.0
12 Apple Pie SA 909 Peter Reece 0.7881 18:00:00 19:20:32 1:20:32 1:03:28 0:15:22 0.638 12.0
13 Strega SA 045 Andrew MacKenzie 0.8790 18:00:00 19:12:56 1:12:56 1:04:07 0:14:30 0.704 13.0
14 Eish SA 3933 Gary Moss 0.9604 18:00:00 19:10:47 1:10:47 1:07:59 0:17:18 0.726 14.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:00:00
Rank Boat Name Sail # Skipper C/LD ToT Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Alegria SA 3000 Ant Wentworth 1.0303 18:00:00 18:59:02 0:59:02 1:00:49 0:00:00 1.03 1.0
2 Firefly RSA 045 Andre Baas 0.7614 18:00:00 19:20:25 1:20:25 1:01:14 0:00:32 0.756 2.0
3 Stella SA 4353 Andrew Edwards 1.0853 18:00:00 18:57:50 0:57:50 1:02:46 0:01:47 1.052 3.0
4 Nyama Choma SA 31004 Marcello Burricks 1.1166 18:00:00 18:56:43 0:56:43 1:03:20 0:02:15 1.072 4.0
5 Jasper 552 Tom Olive 0.7871 18:00:00 19:21:52 1:21:52 1:04:26 0:04:36 0.743 5.5
5 Grace   Owen Middleton 0.7682 18:00:00 19:23:53 1:23:53 1:04:26 0:04:43 0.725 5.5
7 Coppelia SA 3 Basil Langley 0.7701 18:00:00 19:27:06 1:27:06 1:07:05 0:08:07 0.698 7.0
8 Sir Henry RSA 3914 Mark Obree 0.9411 18:00:00 19:11:37 1:11:37 1:07:24 0:06:59 0.849 8.0
9 Olleanna SA 4650 Jeremy Bagshaw 0.8032 18:00:00 19:24:16 1:24:16 1:07:41 0:08:33 0.722 9.0
10 Strega SA 045 Andrew MacKenzie 0.8397 18:00:00 19:20:56 1:20:56 1:07:58 0:08:30 0.752 10.0
11 Prion RSA 048 Guy Bury / Geoff Olive 0.9093 18:00:00 19:16:07 1:16:07 1:09:13 0:09:14 0.799 11.0
12 Sea Otter 43 Bryan Donkin 0.7770 18:00:00 19:30:25 1:30:25 1:10:15 0:12:08 0.673 12.0
13 Moonraker 056 Rael Kassel 0.9473 18:00:00 19:15:42 1:15:42 1:11:43 0:11:30 0.803 13.0
14 Salamander 202 Peter Isted 0.8624 18:00:00 19:24:06 1:24:06 1:12:32 0:13:34 0.723 14.0
15 Eish SA 3933 Gary Moss 0.9604 18:00:00 19:16:31 1:16:31 1:13:29 0:13:11 0.795 15.0
16 Serendipity 4525 Geoff Genericks 0.9125 18:00:00 19:22:58 1:22:58 1:15:42 0:16:19 0.733 16.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com